Nieruchomości sprzedawane podczas licytacji komorniczych cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących. Dlaczego? Przede wszystkim przez cenę, która jest zdecydowanie niższa niż wartość rynkowa nieruchomości. Możemy zatem zakupić dom, czy mieszkanie za ułamek ich ceny oszacowania. Od czego zależy zatem wysokość ceny nieruchomości na licytacji komorniczej? Odpowiadamy…
Cena wywoławcza zależy od tego, czy przystępujemy do pierwszej, czy drugiej licytacji. W przypadku pierwszego terminu cena będzie wynosiła 3/4 wartości oszacowania (wyceny), którą określa biegły rzeczoznawca. Jeżeli nie będzie chętnych do nabycia nieruchomości w pierwszym terminie, to wierzyciel zgłasza wniosek do komornika o wyznaczenie drugiego terminu licytacji. Wówczas cena wywołania na drugiej licytacji będzie wynosiła już 2/3 ceny oszacowania.
Gdy ani pierwsza, ani druga licytacja nie doprowadzi do wyłonienia nabywcy, postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta po upływie roku (w przypadku spraw wszczętych przed 03.05.2012 r.) lub po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji (w sprawach wszczętych po 03.05.2012 r.).
Jeżeli w licytacji bierze udział więcej niż jedna osoba, to licytację wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę. Jednak wygrana licytacja nie sprawia, że licytujący staje się właścicielem nieruchomości. Dopiero po wydaniu przez sąd postanowienia o przybiciu i wpłaceniu przez kupującego pozostałej kwoty nabycia, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności na rzecz nabywcy. Po jego uprawomocnieniu kupujący staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Warto wiedzieć, że nowy właściciel nieruchomości powinien ujawnić fakt jej nabycia poprzez dokonanie wpisu w księdze wieczystej w dziale II.
Końcowym elementem egzekucji komorniczej jest podział środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Na potrzeby tego procesu komornik przygotowuje projekt planu podziału środków, który składa do sądu. Podział środków ze sprzedaży nieruchomości odbywa się w oparciu o art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego. Do przygotowanego planu podziału skargi mogą wnosić wszyscy wierzyciele dłużnika, którzy przyłączyli się do egzekucji – nawet wtedy, gdy zobowiązania wobec nich nie mają szans na zaspokojenie. Na zatwierdzenie planu podziału środków trzeba zaczekać, czas jego zatwierdzenia może być różny, w zależności od rodzaju sprawy i sądu, w jakim prowadzone jest postępowanie. Podział środków jest ostatnim etapem procesu egzekucji komorniczej z nieruchomości.
Odpowiemy na Twoje pytania
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.
Napisz maila na adres
zakup@b2-impact.pl.
W treści wskaż linki do ofert, które Cię interesują.
Prosimy zaktualizować do najnowszej wersji przeglądarki.