Ze względu na duży wzrost cen na rynku nieruchomości wiele osób szuka alternatywnych możliwości ich kupna. Jedną z nich są przetargi, konkursy ofert lub aukcje przeprowadzane przez syndyków. Sprzedaż przez syndyka to etap postępowania upadłościowego mający na celu likwidację składników masy upadłości. Z uzyskanych środków syndyk może (przynajmniej częściowo) zaspokoić wierzycieli, dlatego często mamy możliwość zakupu interesującej nieruchomości za część jej wartości rynkowej.
W jaki sposób syndyk dokonuje likwidacji majątku?
Syndyk dokonuje sprzedaży z wolnej ręki lub w drodze przetargu, konkursu ofert lub aukcji. Poszczególne formy sprzedaży różnią się od siebie:
- sprzedaż z wolnej ręki: na taką formę sprzedaży syndyk musi uzyskać zgodę rady wierzycieli lub – co następuje częściej – zgodę sędziego-komisarza. Po jej uzyskaniu może stosować różne sposoby zawierania umów, których przedmiotem jest sprzedaż składników masy upadłości np.: złożyć ofertę konkretnemu podmiotowi, prowadzić negocjacje z jednym lub większą liczbą zainteresowanych, ogłosić przetarg lub aukcję. Wybór rozwiązania należy do niego.
- sprzedaż na drodze przetargu: jest często spotykaną formą, w której należy złożyć ofertę zgodnie z regulaminem. W tej opcji oferenci muszą często złożyć szereg dokumentów, oświadczeń i ściśle przestrzegać wymagań regulaminu. Zdarza się, że syndyk organizuje drugi etap, do którego zaprasza osoby lub firmy, które złożyły najkorzystniejszą ofertę/oferty. Drugim etapem mogą być negocjacje lub aukcja z większą liczbą oferentów.
- sprzedaż na aukcji: wykorzystywana jest najczęściej wtedy, gdy z otrzymanych ofert więcej niż jedna spełnia warunki przetargu i odbywa się wśród wszystkich, obecnych oferentów, których oferty nie zostały odrzucone. Cenę wywoławczą aukcji stanowi najwyższa zaoferowana cena.
Z jakich etapów składa się proces zakupu?
Proces sprzedaży nieruchomości przez syndyka składa się z kliku kluczowych etapów:
- obwieszczenie o przetargu lub aukcji: w warunkach przetargu bądź aukcji podawana jest wartość nieruchomości oszacowana przez biegłego. O przetargu lub aukcji należy zawiadomić przez obwieszczenie co najmniej na dwa tygodnie przed posiedzeniem, na którym będą one przeprowadzane (w przypadku przedsiębiorstwa spółki publicznej to 6 tygodni);
- konkurs ofert lub aukcja, która odbywa się zawsze na posiedzeniu jawnym:
- w przypadku przetargu: następuje wówczas otwarcie, rozpoznanie ofert i wybór oferty najkorzystniejszej cenowo,
- w przypadku aukcji: udziela się przybicia uczestnikowi, który złożył najlepszą ofertę tj. zaproponował najwyższą cenę; - wpłata ceny sprzedaży na konto masy upadłości;
- sprawy formalne i wydanie nieruchomości.
Co zyskam kupując nieruchomość przez syndyka?
- nieruchomość w atrakcyjnej cenie – możliwość zakupu za część jej wartości rynkowej;
- pewność w procesie zakupu – przetargi i licytacje odbywają się zawsze pod nadzorem sędziego-komisarza, co gwarantuje bezpieczeństwo zakupu i zgodność z przepisami prawa.
Czy po nabyciu nieruchomości od syndyka będę odpowiadać za zobowiązania dłużnika?
Sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej, a nabywca nie odpowiada za zobowiązania upadłego powstałe po ogłoszeniu upadłości. Nabywca staje się właścicielem bez żadnych obciążeń. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis w księdze wieczystej albo nieujawnionych w ten sposób, ale zgłoszonych syndykowi w terminie wskazanym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W miejsce praw, które wygasły uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.