Oferty sprzedaży nieruchomości przez syndyka cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku. Kupno nieruchomości w korzystnej cenie jest obecnie trudne. Ceny są wysokie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dlatego warto sprawdzać ogłaszane przez syndyka aukcje lub przetargi. Celem syndyka jest pozyskanie środków na spłatę wierzycieli, więc nierzadko możemy mieć okazję kupna nieruchomości poniżej jej wartości rynkowej.
Do powołania syndyka dochodzi w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości. Do postępowania może dojść po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, kiedy przedsiębiorca lub osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej staje się niewypłacalna. W przypadku osób fizycznych muszą one same wystąpić z takim wnioskiem, natomiast w przypadku spółek prawa handlowego wniosek mogą także złożyć wierzyciele.
Po uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym:
Z dniem ogłoszenia upadłości syndyk obejmuje majątek dłużnika (upadłego) dokonując jego podziału na majątek wchodzący w skład masy upadłości oraz majątek, który nie może być spieniężony, a tym samym nie może służyć zaspokojeniu wierzycieli. Jeśli w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość należąca do upadłego syndyk przystępuje do jej likwidacji (zbycia) i podziału uzyskanych w ten sposób środków pomiędzy wierzycieli.
1. Sprzedaż nieruchomości przez syndyka na aukcji lub przetargu.
Sprzedaż nieruchomości na aukcji lub przetargu odbywa się zgodnie z art. 320 pr. upadł. Warunki przetargu i aukcji ustala syndyk, a zatwierdza sędzia-komisarz. Muszą zostać one ogłoszone, co następuje w drodze obwieszczenia - co najmniej na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia wyznaczonego w celu ich przeprowadzenia.
O wystawionych na sprzedaż nieruchomościach syndycy informują na swoich stronach internetowych, portalach sprzedażowych, jak również w prasie. Zazwyczaj także syndyk wymaga wpłaty wadium przetargowego. Ma to na celu uwiarygodnienie oferenta, jako osoby, która chce rzeczywiście kupić nieruchomość, a nie np. podbijać sztucznie cenę. Przetarg i aukcja są przeprowadzane przez syndyka na posiedzeniach jawnych pod nadzorem sędziego-komisarza. Syndyk dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty. Wybór ten musi być zaakceptowany przez sędziego-komisarza.
Następnie w terminie określonym przez sędziego-komisarza - nie dłuższym jednak niż cztery miesiące od zatwierdzenia wyboru oferty przez sędziego-komisarza - syndyk przystępuje do zawarcia umowy. Jeśli do zawarcia umowy nie dojdzie z winy oferenta następuje ogłoszenie nowego przetargu lub aukcji.
2. Sprzedaż nieruchomości przez syndyka „z wolnej ręki”.
Taka forma sprzedaży odbywa się na warunkach, które syndyk zaproponował i uzyskał na to zgodę sędziego-komisarza lub w niektórych przypadkach rady wierzycieli. Po jej uzyskaniu może prowadzić różne działania, które mają doprowadzić do sprzedaży np.:
Tak, zakup nieruchomości przez syndyka jest bezpieczny, ponieważ ma takie same skutki, co sprzedaż egzekucyjna. Nabywca nie odpowiada za zobowiązania podmiotu lub osoby upadłej, syndyk spłaca wierzycieli zgodnie z planem podziału, a każde postępowanie odbywa się pod nadzorem sędziego-komisarza. W przypadku, kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości przez syndyka możemy być pewni, że proces kupna odbywa się zgodnie z prawem i wszystkie formalności zostaną spełnione.
Odpowiemy na Twoje pytania
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.
Napisz maila na adres
zakup@b2-impact.pl.
W treści wskaż linki do ofert, które Cię interesują.
Prosimy zaktualizować do najnowszej wersji przeglądarki.