Sprzedaż wierzytelności hipotecznych Czym różni się sprzedaż wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości różni się pod kilkoma względami od sprzedaży wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie. Podstawowa różnica jest taka, że kupując wierzytelność zabezpieczoną wpisem hipotecznym nie nabywa prawa własności do nieruchomości, ma jednak możliwość jej przejęcia - wskutek czego tym właścicielem się już staje. Zakup taki daje również (niejako dodatkowo) prawo do dochodzenia spłaty długu od dłużników lub od właścicieli będących tzw. dłużnikami rzeczowymi. Będą oni musieli spłacić wymienione zobowiązanie nowemu wierzycielowi. Z drugiej strony, jeżeli dłużnik nie dokona spłaty, to wówczas istnieje możliwość przejęcia nieruchomości na własność - korzystając z faktu istnienia takiego zadłużenia, każdorazowo odbywa się to przy udziale komornika sądowego.

Dlaczego nie mogę zakupić tylko nieruchomości?

Decydując się na zakup wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie kupuje się ją od wierzyciela hipotecznego, a nie właściciela nieruchomości. W naszym przypadku tym wierzycielem hipotecznym jest B2 Impact (daw. Ultimo) NFIZW, reprezentowany przez B2 Impact (daw. Ultimo)
W związku z tym, że nieruchomość jest obciążona wpisem hipotecznym w dziale IV księgi wieczystej (prowadzonej dla danej nieruchomości przez właściwy sąd wieczystoksięgowy) B2 Impact (daw. Ultimo) NFIZW, posiada zabezpieczenie przysługującego mu roszczenia i gwarancję odzyskania swojego długu z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami. Korzysta z tego prawa, niezależnie od tego czyją własnością stała się nieruchomość.

Jak mogę stać się właścicielem nieruchomości po kupnie wierzytelności zabezpieczonej wpisem hipotecznym

W toku postępowania egzekucyjnego nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej. Jeżeli na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do złożenia oferty, to wierzyciel hipoteczny może przejąć nieruchomość na własność, składając sądowi nadzorującemu egzekucję wniosek o przejęcie nieruchomości w terminie tygodnia po licytacji.  
Warto wiedzieć, że wierzyciel zgłaszający przejęcie nieruchomości po drugiej, bezskutecznej licytacji nie opłaca jednak rękojmi - jeżeli przysługuje mu wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. W praktyce te wymienione warunki zwykle zawsze są spełniane.

Co się stanie, jeśli nieruchomość zostanie sprzedana na licytacji?

W przypadku, gdy nieruchomość zostanie sprzedana na licytacji wierzytelność hipoteczna (wcześniej nabyta) zostanie uwzględniona w planie podziału. Biorąc pod uwagę, że sumę podlegającą podziałowi pomiędzy wierzycieli stanowi kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości (czyli 3/4 sumy oszacowania na I licytacji lub 2/3 sumy oszacowania z II licytacji), różnica między kwotą zapłaconą za wierzytelność, a kwotą przypadającą w planie podziału stanowi zysk z inwestycji. Ponadto, dzień przed licytacją  wierzyciel może skontaktować się z komornikiem i ustalić, czy faktycznie została wpłacona rękojmia przez chętnych do wzięcia w niej udziału. W takiej sytuacji można również rozważyć przystąpienie do licytacji, aby przejąć nieruchomość (stać się jej pełnoprawnym i typowym właścicielem).

Zapytaj o ofertę

Zadzwoń do nas

Odpowiemy na Twoje pytania

71 323 47 01

*Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz maila na adres
zakup@b2-impact.pl.
W treści wskaż linki do ofert, które Cię interesują.

Przepraszamy nie możemy wyświetlić strony.

Prosimy zaktualizować do najnowszej wersji przeglądarki.